Krzesła

Obecnie za jedną z największych zmor ludzkości uznaje się siedzący tryb życia – bardzo szkodliwy dla ludzkiego kręgosłupa, stawów, nadwyrężający mięśnie, będący przyczyną większych problemów z układem trawiennym, jelitowym, wzdęciami, ale także powodujący otyłość. Jak wynika z najświeższych danych, blisko siedemdziesiąt procent ludzi pracuje zawodowo w pozycji siedzącej. Mało kiedy rusza się z miejsca, zza biurka czy najczęściej szklanego ekranu komputera. To sprawia, że człowiek popada w coraz gorszą kondycję. By temu zaradzić zaleca się przede wszystkim ruch na świeżym powietrzu, ćwiczenia w domowym zaciszu czy regularne uprawianie jakiejś dyscypliny sportowej.
Oczywiście, nie podważamy słuszności tego rodzaju zabiegów, bowiem ich wartość dla naszego organizmu jest wręcz bezcenna, ale nie zapominajmy przecież o tym, że równie istotny okazuje się właściwy dobór należytych elementów meblowych. Przykładem mebla, który musi być solidny, wytrzymały oraz niezawodny i który w zakresie ciągłego ślęczenia przed komputerem jest wyjątkowo istotny okazuje się krzesło. Standardowych modeli krzeseł biurowych, obrotowych jest cała masa. Dzięki dostosowaniu typu tego mebla gabinetowego konkretnie do naszej postury, wzrostu, ale też i stylu siedzenia, możliwe jest zniwelowanie i zredukowanie do kompletnego minimum jakichkolwiek kłopotów z kręgosłupem.
Rzecz jasna na rynku meblarskim akurat w tej kategorii mamy sposobność znalezienia szeregu rozlicznych rodzajów krzeseł – ich warianty są mocno zróżnicowane czy to cenowo, czy profilem krzeseł, ich designem i materiałem wytwórczym zastosowanym do jego produkcji. Niemniej jednak zawsze specjaliści doradzą, jako solidny zakup obrotowy wariant krzesła. I tak bardzo ważne jest, aby krzesło było odpowiednio wysokie.
Musi być tak duże, aby przekraczało swą wysokością wysokość naszych łopatek – w punkcie oparcia. Do tego powinno mieć charakterystyczne uwypuklenie na wysokości odcinka lędźwiowego. Kolejna kwestia to podłokietniki, jakie zapewniają stosowne odciążenie zmęczonych podczas pracy przy komputerze stawów. Ponadto ten rodzaj mebla musi być komfortowy. Najlepsze jest wybranie takiego wariantu, który będzie miał miękko obite siedzisko.
Dobrze także, aby było one wypełnione na przykład specyficzną pianką. Ponadto nie zapominajmy, żeby wybrać właściwe krzesła, kiedy mamy zdiagnozowane rozliczne problemy ze stawkami czy kręgosłupem, określone jasno przez ortopedę. Wtedy warto zainwestować dla celów zdrowotnych w specjalne krzesła dla takich osób z podobnymi schorzeniami. Wybredniejszymi konsumentami powinniśmy być także wtedy, kiedy mowa o meblu kupowanym dla kobiety w zaawansowanej ciąży. Wtedy idealnie przydadzą się warianty posiadające odpowiednie certyfikaty oraz stosowne atesty potwierdzające gwarancję niezawodności i pełnego bezpieczeństwa użytkowania mebli. Fotele obrotowe bardzo często dostępne są w profesjonalnych salonach meblowych pod nazwami nieco innymi – jako krzesła gabinetowe czy też menedżerskie, między nimi nie ma jednakże żadnych zasadniczych różnic, poza nazewnictwem.
Musimy pamiętać, że ten rodzaj krzesła obrotowego, który uznaje się za solidny, powinien odznaczać się pełnym komfortem zastosowania. Ma mieć miękkie obicie, najlepiej skórzane, które jednakże wymaga pieczołowitej pielęgnacji stosownymi detergentami chemicznymi przeznaczonymi do czyszczenia skóry. Ponadto warto też popatrzeć na to, jak krzesło współgra z biurkiem, aby było do blatu roboczego dobrze dobrane. Siedzisko natomiast musi być na tyle stabilne, aby właściwie połączyło się z oparciem naszego krzesła. Musimy też tak dobrać nasz przyszły fotel do pracy, aby wymuszał on wręcz na nas zachowanie odpowiedniej pozycji podczas realizacji codziennych czynności. Dzięki odpowiednio dobranemu meblowi do siedzenia przy biurku realne jest zlikwidowanie problemów z układem krążenia, nie mamy zawrotów i intensywnych bóli głowy, należycie pracują nasze mięśnie, stawy nie są niepotrzebnie przytłoczone, kręgosłup jest dużo mniej obciążony.
Jeżeli mamy odpowiednie krzesło, nasz kręgosłup powinien przyjmować formę litery S. Ponadto istotne jest także, jaką ma podstawę. Mowa w tym przypadku o modelach z podstawą wyposażoną w kółka. Jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy podstawa jest pięcioramienna. W ten sposób zapewniona jest stosowna stabilność oraz idealne podparcie pleców. Dobrze też, aby wybierać takie modele, które wyposażone są w mechanizm hamowania indywidualnego, automatycznego. Zanim nabędziesz dany rodzaj krzesła, koniecznie powinieneś popatrzeć czy jest on zrobiony z tworzywa antypoślizgowego. Może to być na przykład guma. Wtedy będzie bezpieczniej. Jeżeli przypatrzysz się siedzisku solidnego modelu krzesła obrotowego, powinieneś dostrzec, że jest ono na tyle głęboko osadzone, żeby dało się na nim zmieścić praktycznie trzy czwarte powierzchni długości ud.

Źródło: