Rodzaje okien

Wyróżnia się wiele rozmaitych rodzajów okien, które zasługują na chwilę obecną na szeroką uwagę wszystkich stojących przed koniecznością zakupu odpowiedniego typu stolarki okiennej. Przede wszystkim, już na samym początku musimy się zastanowić na jaką ogólną kategorię okien zdecydujemy się a mianowicie czy chodzi o okna drewniane czy też plastikowe. W przypadku tych pierwszych, które wykonane są z materiału szlachetnego, bardzo stylowego na pewno nie będzie kłopotu z późniejszym doborem stosownych materiałów wykończeniowych typu kolory elewacji czy odcienie pokrycia dachowego. Niemniej jednak musimy wiedzieć i liczyć się także i z tym, że ogólnie okna są w tym wydaniu dość kosztownym wydatkiem. Poza tym nie zapominajmy też o tym, że niestety ale o okna robione z drewna naprawdę solidnie trzeba dbać i zabiegać aby nie doszło na nich do przebarwień, zaplamień itd.
Wszystko to kwestia przede wszystkim naszych własnych nawyków pielęgnacyjnych. Drewno jako naturalny materiał staje się bowiem bardzo podane na wszelkiego rodzau zanieczyszczenia. Jeżeli chodzi natomiast o wyżej wspomniany drugi typ stolarki okiennej, czyli modele robione z plastiku to w ich przypadku jest również wiele zalet. Przede wszystkim nie zapominajmy o tym, że okna tej kategorii są mało podatne na uszkodzenia mechaniczne, gdyż nie są robione z naturalnego materiału ale wykonywane właśnie z tworzywa sztucznego, jakim jest plastik.
W konsekwencji tego więc jest mniejsze prawdopodobieństwo, że decydując się na nie będziemy musieli liczyć się z kosztami ich konserwacji itd. Nie trzeba też o nie szczególnie dbać i zabiegać o to, aby uważać z zachlapaniem ich czy zarysowaniem. Jednym słowem mówiąc, są one dużo trwalsze. Jeszcze inna kwestia to to, że okna te są bardzo szczelne i spełniają wysokie standardy, ale mimo wszystko musimy wiedzieć, że są mniej atrakcyjne wizualnie niż okna drewniane. Na szczęście producenci tego rodzaju okien starając się wyjść naprzeciw oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów od pewnego czasu coraz więcej uwagi przykładają do robienia okien plastikowych, które posiadają drewniano podobną okleinę, jaka sprawia, że całość stolarki okiennej tego typu wygląda jakby okna były robione z drewna.

Źródło: